7 Mayıs 2012 Pazartesi

Hayatın içinden unuttuğumuz gerçekler!

Savaş Fotoğrafçısı (War Photographer), dünyaca ünlü savaş fotoğrafçısı James Nachtwey'in hayatını anlatan bir belgesel. Vietnam'da çekilen savaş fotoğraflarını gördükten sonra bu işi meslek olarak seçmeye karar veren Nachtwey, sıcak savaş, savaş sonrası hayat, işçilerin hayatları, aids, açlık gibi konuları fotoğraflıyor. Amacı ise çok net, kusursuz devam eden hayatlarımızın dışında başka gerçeklerin olduğuna da dikkat çekmek. Hatta bu isteğini "birileri yapmak zorunda, ben yapmazsam, başkası yapmazsa, kim yapacak" sözleri ile de destekliyor.
Ruanda, 1994. Hutu ölüm kamplarından sağ olarak kurtulmuş bir Tutsi. photo by James Nachtwey

Nachtwey birçok savaş fotoğrafçısından farklı çalışıyor: çok yüksek büyütme değerlerine sahip objektifler kullanmıyor çünkü olaylara yakın olmak istiyor, bir çok sıcak çatışmanın ortasında bulunmuş biber gazından, ensesinin dibinden geçip arkadaşını öldüren kurşun kadar savaşta yer almış. Hatta belgeselde kendisini kurşun geçirmez zannettiğinden de bahsediliyor. 

İzlerken beni  en çok etkileyen tarafı yüzündeki mutsuzluk ifadesi idi.. Aslında bu ifade yıllarını açlık, savaş, mutsuzlukla iç içe geçirmiş insanların arasında geçiren bir adam için gayet doğal olsa gerek. Hoş Nachtwey kendi özeleştirisini de yapmıyor değil.. Zaman zaman başkalarının acılarıyla beslenen makinalı bir vampir olduğumu düşünüyorum diyor belgeselinde.. Öyle korkusuzca yürüyor ki çatışmanın ortasında, acaba görünmez mi diye düşünmek geçiyor insanın içinden.

Açlık ve fakirlik de yine objektifine yansıyan başka gerçekler. İzlerken gerçekten hayatınızda üzüldüğünüz ne varsa hepsinin ne kadar önemsiz olduğunu düşünüyorsunuz zira dünyanın bambaşka bir köşesinde gözümüzün önüne bile getirmekte zorlanabileceğimiz, tahayyül bile edemeyeceğimiz acılar yaşarken insanlar, kendi derdinize üzülmeye utanıyorsunuz işin aslı..
Endonezya, 1998 - Tek kolu ve tek bacağı olan bir dilenci, çocuklarını kirlenmiş bir kanalda yıkarken... photo by James Nachtwey

Nachtwey'in objektifi 90 dakika boyunca yorum yapmaya bile kelimelerin yetersiz kaldığı bir savaş yolculuğuna çıkarıyor sizi belgeselinde. Bosna, Kosova, Güney Afrika, Ruanda, Afganistan, Somali belgeselde savaşın, açlığın ve sefaletin kol gezdiği ve hatta hala gezmekte olduğu yerlerden sadece birkaçı..

Somali, 1992. İnsanlar tarafından yaratılmış olan en büyük toplu katliam silahlarından biri olan kıtlıktan dolayı; açlıktan ölme sınırına gelen çocuk. photo by James Nachtwey
Vaktiniz varsa ve bulabilirseniz 2001 yapımı Christian Frei yönetmenliğinde çekilen bu belgeseli mutlaka izleyin ya da en azından James Nachtwey'in fotoğraflarına bir göz atın..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder